Korona Günlerinde Beslenme

Korovavirüs nedeniyle hepimizin evlerine kapandığı bugünlerde beslenme hayatımızda çok önemli yer tutuyor. Korona günlerinde beslenme konusunda dikkat etmeniz gereken şeyler elbette var. Ancak daha da önemlisi korona günlerinde beslenme bağışıklığınızı güçlü tutmanız için de gerekli ve önemli. Karnımızın doyması bir yana, diğer yandan güçlü bir bağışıklık sistemi için nasıl beslenmemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor.

Hazır Gıdalardan Uzak Durun

Hazır gıdaların içinde bulunan katkı maddelerinin insan sağlığı için zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Bu süreçte vücudunuza virüs dışında savaşacak başka bir şey daha vermeniz ise sadece bağışıklığınızı düşürmeye yarayacaktır. Vücudumuza ihtiyacı olmayan kimyasalları sokarak aslında vücudumuzu yoruyor ve bağışıklığını düşürüyoruz. Koronavirüs süreci hazır gıdalardan uzak durma alışkanlığı edinmek için harika bir zaman. Evlerimizde zaman geçirdiğimiz bu süreçte sağlıklı yiyecekler hazırlamayı öğrenmek için de bol bol vaktimiz var.

Ev Yoğurdu Yapın ve Ev Turşusu Tüketin

ev yoğurdu yapın

Ev yoğurdu yapmak oldukça kolay. Marketlerde bulunan günlük sütler ile kolaylıkla yapabileceğiniz ev yoğurdu sayesinde bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz. Ev yoğurdunun içerisinde bulunan yararlı bakteriler bağışıklığınızı güçlendirmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda ev yoğurdundan yapılmış ayran da bu işlevi görecektir. Tüketeceğiniz ev turşusunun da benzer etkileri vardır. Ancak özellikle ev yapımı pancar turşusu bağışıklığı güçlendirmek için bir numaradır. Yapılan araştırmalar solunum yolu enfeksiyonlarında C vitamini almanın önemini gözler önüne seriyor. C vitamini aynı zamanda hastalıkları çabuk atlatmamız için de önemli. Korona virüs de solunum yollarına yerleşen bir virüstür. Kırmızı pancar içerdiği bol miktardaki C vitamini ile sizi solunum yolu hastalıklarına karşı dirençli hale getirecektir.

Et Suyu, Tavuk Suyu

Yemeklerinizde hazır bulyonlar kullanmak yerine evinizde yapmış olduğunuz et ve tavuk sularını kullanmanız bağışıklığınızı güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır. Aynı zamanda yemeklerinizin çok daha lezzetli olacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda kemik suyunun kolajen açısından zengin olması sayesinde kendinizi enerjik hissedeceksiniz. Kırışıklıklara iyi gelmesi de bonusu.

Mevsim Sebze ve Meyveleri Tüketin

korona günlerinde beslenme

Sağlıklı olan herşeyi mevsiminde tüketmektir. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için A, C, E vitamini ve çinkoya ihtiyaç duyarız. Mevsiminde tüketeceğimiz meyve ve sebzeler ile bu vitaminleri bağışıklık sistemimizin hizmetine kolaylıkla sunabiliriz. Evinizin balkonunda yetiştirebileceğiniz bazı sebzeler ile de hem daha doğal ve hormonsuz gıdalar tüketme şansınız olacak hem de zaman geçirmek için güzel bir aktivite bulmuş olacaksınız. Belki patlıcan, biber yetiştirmek zor olabilir. Ancak maydonoz, nane, roka gibi sebzeler saksılarda kolaylıkla yetiştirilebilir.

Şok Diyetlerden Uzak Durun

Dengeli ve düzenli beslenmeniz gereken bu süreçte aşırı düşük kalorili diyetlerden uzak durun. Ancak bu demek değil ki karbonhidrata abanın. Kaliteli karbonhidratlardan günlük almanız gerektiği kadar alıp bunun dışında dengeli şekilde sebze, meyve ve protein tüketmeye de özen göstermelisiniz.

Ruhunuzu Doyurun

Bu süreçte yaşadığınız izaolasyon ya yalıtılmışlık hissinden az da olsa kurtulabilmek için arkadaşlarınız ile sohbet edin. Yeni insanlar ile tanışın. Müjjde‘nin sohbet duvarı bu süreçte yaşadığınız yalnızlığı atlatmanız için ideal. Yapmanız gereken bir profil oluşturmak ve sohbete katılmak. Müjjde ayrıca yenilikçi Google Play ve Apple Store uygulamaları ile de kullanım kolaylığı sağlıyor.

Bekliyoruz…