Evde Yapılabilecek Hobiler

Koronavirüsün bütün dünyayı kasıp kavurduğu bu günlerde hepimiz evlerimizin güvenli ortamına çekilmeye zorlandık. Evde yapılabilecek hobiler ile bu zamanı daha dolu geçirmemiz mümkün. Evde yapılabilecek hobiler aslında oldukça çeşitli. Bu süreçte kendinizi birçok farklı alanlarda geliştirebilirsiniz. Hem kaliteli zaman geçirip, hem de evinizin güvenli ortamında yeni beceriler öğrenmek aslında düşündüğünüz kadar zor değil. Elbette bu hobileri sadece korona günlerinde değil her zaman yapabilirsiniz.

1- Örgü

evde yapılabilecek hobiler

Örgü örmek bir beceri işi olsa da aslında tekniğini öğrendiğinizde oldukça kolay olduğunu göreceksiniz. Bir düz, iki ters kalıbı şu anda size anlamsız gelse de izleceğiniz bir iki youtube videosu ile bunu çözebileceğinize eminiz. Atkı ya da şal gibi düz ve kolay örülecek şeyler ile başlayıp giderek kendinizi geliştirmeniz mümkün. Gelecek kış atkılarınıza ve berelerinize hiç para vermeyeceksiniz. Aynı zamanda en özgün tasarımlar da sizde olacak.

2- Puzzle

Evlerimizde zaman geçirdiğimi bu günlerde zaman geçirmemizi sağlayacak en güzel aktivitelerden birisi de puzzle yapmak. Online sipariş ile kapınıza kadar gelecek bu eğlenceli uğraş için tek ihtiyacınız olan ise puzzle yapılıp bitene kadar üzerinde durabileceği düz bir yüzey. Evinizin duvarlarını el emeğiniz olan rengarenk tablolar ile süslemeniz mümkün. Belki de o hep gitmek istediğiniz deniz kenarını evinize getirebilirsiniz.

3- Takı Tasarımı

takı tasarımı

Takı tasarlamak aslında her kadının ve bazı erkeklerin de içinde bulunan bir yetenektir. İhtiyacınız olan malzemeleri online sipariş yolu ile edinip evinizden hiç çıkmadan kendinize özel takılar tasarlayabilirsiniz. Kimsede olmayan özgün takılar ile ilgiyi üzerinizde toplayabilir ve aynı zamanda yapmayı öğrendikçe bunu kendiniz için bir iş kolu haline bile getirebilirsiniz.

4- Bitki Yetiştirme

Tek ihtiyacınız olan toprak, saksı ve tohum. Diktiğiniz tohumların gün gün topraktan çıkışını izleyeceksiniz. Dilerseniz rengarenk çiçekler ekebilir ve güzelliklerini izleyebilir, dilerseniz ise domates, salatalık, çilek gibi yenilebilir bitkiler ekip balkonunuzda küçük bir sera kurabilirsiniz. Gün içinde onları izlemek, toprakla ilgilenmek size iyi gelecektir. Aynı zamanda bu bitkilerinizi koyabileceğiniz plastik şişelerden saksılar yapmanız da mümkün. basit süslemeler ile bu saksıları birer ev aksesuarına dönüştürmeniz bir iki dokunuşa bakar.

5- Pastacılık

Evde zaman geçirirken hem gözünüzü hem de karnınızı doyuracak bir tavsiyemiz var şimdi. Pasta yapmak ve süslemek. Yapacağınız basit bir kremalı pastayı bile süslediğinizde oldukça iştah açıcı bir şölene dönüşebilir. Aynı zamanda kendi özel tariflerinizi oluşturmanız da mümkün. Bu sayede kendinize özel bir yemek blogu ya da vlogu açabilirsiniz.

6- Maket Yapma

Maket yapmak başlı başına sabır işi. Eğer yeterli sabrınız yoksa hiç başlamamanız daha iyi olacaktır. Ancak evde geçirecek bol bol zamanınızın olduğu bu korona günlerinde sizin için güzel bir uğraş olabilir. Aynı zamanda teraryum yapmanız da mümkün. Maket yapmaktan daha eğlenceli bir şey varsa o da yaşayan bir maket yapmak olacaktır.

7- Origami

Bir Japon sanatı olan origami kağıtları katlayarak yapılır. Herhangi bir şekilde makas ya da yapıştırıcı kullanmadan birbirinden güzel kuşlar, kediler, köpekler yapmanız mümkün. Biz denedik ve henüz ancak uçak yapabiliyoruz. Ancak sabır ile üstesinden gelinemeyecek bir şey de değil bizce. Sadece zaman ayırmanız ve dikkatle izlemeniz gerekiyor. Youtube da bununla ilgili de oldukça fazla video mevcut.

8- Boyama Yapmak

Boyama yapmayı sadece boyama kitapları ile sınırlı düşünmeyin. Evinizin bir duvarını bile kendinize tuval yapabilirsiniz. Aynı zamanda mobilyalarınızı boyayabilir, kendinize boyayarak dekoratif eşyalar yapabilirsiniz. O eskimiş kavanozu atmadan önce bir kere daha düşününün. Parlak bir kırmızıya boyandığında oldukça güzel bir vazo haline gelebilir.

9- Basit Tasarımlar

Evinizdeki atılacak eşyaları kullanarak basit tasarımlar yapmanız mümkün. Basit kitap ayraçlarından başlayı işi ilerletebilir ve zaman içinde evinizdeki atılacak eşyaların büyük bir kısmını değerlendirebilirsiniz. Atacağınız o çantanın üzerine dikilecek tek kalmış rengarenk düğmeler bizce o çantaya bambaşka bir hava katacak.

10- İletişim

Belki de sizin yeteneğiniz iletişim. Bu durumda da hemen Müjjde uygulamasını indirip yeni insanlar ile tanışabilirsiniz. Kullanıcı dostu arayüzü, anlık mesajlaşma kolaylığı sayesinde iletişim kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.Müjjde. Ayrıca yenilikçi Google Play ve Apple Store uygulamaları ile de kullanım kolaylığı sağlıyor.

Bekliyoruz…