Bahar Yorgunluğundan Kurtulma Yolları

Bahar yorgunluğu insan için gerçekten de çarpıcı olabilir. İlginç bir şekilde bahara girerken hissedilen bu yorgunluk insanda melankoli hali, mutsuzluk ve depresyon ile kendini gösterebilir. Peki bundan korunmanın bir yolu yok mu? İşte size bahar yorgunluğunu atmak için öneriler…

1)Bahar temizliği!

Bahar temizliği sizin kendinizi de arındırmanız için çok güzel bir yöntemdir. Bu sadece yaşadığınız yeri temizlemeniz anlamına gelmiyor tabii ki, ancak temiz bir ortamda insanın mutsuzluğunun da depresyonun da daha hızla düzeldiği bir gerçek. Yine de içsel anlamda yaşayacağınız temizliğin yanında evinizin temiz olmasının esamesi okunmaz. Öncelikle sizi olumuz etkileyen eşyalarınızdan kurtulun. Minimal yaşam süren insanların daha huzurlu olduğu bir gerçek. Bu huzuru siz de bulabilirsiniz aslında. Sizin için fazla olan eşyalarınızdan kurtulun. Örneğin dolabınızda duran ve 4 aydır giymediğiniz kıyafetleri bir daha giymeyeceğinizi kabullenin ve bağışlayın. Bu istatistiksel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Fazla eşya yorucudur, bir kıyafeti 4 aydır giymediyseniz onu bir daha giymeyeceksiniz demektir.

2) Paylaşın!

Paylaşmak sizi mutlu edecektir. Günümüzde mutsuz olan insanların çoğu bencil insanlardır. Etrafınıza bakın, paylaşımcı insanların daha pozitif ve mutlu olduğunu göreceksiniz. Atalarımız bile demiş, veren el alan elden üstündür diye. Sen ne kadar az verirsen sana da o kadar az gelir. Bunu illa ki maddi anlamda düşünmeyin. Duygular da karşınızdaki kişiye ilettiğiniz ölçüde size geri dönecektir.

3) Yeni Alışkanlıklar Edinin

Yine uzmanların söylediklerinden yola çıkıyoruz, bir davranışı 21 gün boyunca yaparsanız o davranış sizde alışkanlık haline gelecektir. Herkesin kendisinde sevmediği bir özelliği vardır. Bahar yorgunluğu ile beraber o özelliğiniz daha da sivrilip size rahatsızlık verebilir. Bu aşamada kendinizi ilk başta biraz zorlayarak bu davranışınızı değiştirmeye çalışın. 21 günün sonunda bu davranış alışkanlık haline gelecek ve siz olumsuz bir özelliğinizden kurtulmuş olacaksınız. Bu yapmak istedikleriniz için de geçerli aynı zamanda. Diyete başladınız, 21 gün dayanın. Spora başladınız, 21 gün dayanın. Sonrasında bu sizin için günlük yaşamınızın bir parçası olacaktır.

4)Kendinizi Dinleyin

Gün boyu iç sesinizi susturmak için hep fırsat bulursunuz, ancak gece yatağa yattığınızda iç sesiniz sizi bir türlü rahat bırakmaz, bu nedenle de uykuya dalmakta zorluk çekersiniz. Rahat uyuyamamış bir bedenin de bahar yorgunluğuna kapılmaması pek olası değildir. İç sesinizi dinlemeye zaman ayırın, ve bu gece yatağa yattığınızda olmasın. Gün içinde kendinizi dinlemeniz ile beraber gece yatağa uzandığınızda zihninizi boşlatmanız çok daha kolay olacaktır. Sadece yarım saat kendinize yönelmeniz gece uykularınızın daha kaliteli olmasını sağlayacak ve bahar yorgunluğunu atmanızı kolaylaştıracaktır.

5) Etme Bulma Dünyası

Ne ekersen onu biçersin demiş atalarımız. Yapılan araştırmalar başkasına yardım edildiğinde mutluluk hormonlarının harekete geçtiğini doğruluyor. Aynı zamanda iyilik yapanın iyilik bulacağını da unutmayın. En azından vicdanınız rahat olacak ve depresyona bir adım daha uzaklaşacaksınız. İyilik yapıp iyilik bulmak düşündüğünüz kadar zor değil. İnsanlara merhaba diyerek güne başlamak hem sizi pozitif etkileyecek hem de karşınızdaki kişilerin ruh haline olumlu etkide bulunacaktır.

6) Yeni İnsanlarla Tanışın

Yeni insanlar ile tanışmak yeni düşünceler ile tanışmaktır. Bu yeni düşünceler sizin kendinizi geliştirmenize de katkı sağlayacaktır. Yeni insanlar ile tanışmak size zor geliyorsa bu konuda size yardımcı olacak online platformaları da kullanabilirsiniz. En yeni online arkadaşlık sitesi müjjde ile koltuğunuzdan kalkmadan yeni insanlar tanıyabileceksiniz. Detaylı profiller ile kendinizi tanıtmadan önce karşınızdaki kişileri tanıyabilirsiniz. Telefon numaranızı vermeden anlık mesajlaşmanın keyfini çıkarabileceksiniz. Yeni insanlar ile tanışmanın size ne kadar çok şey kattığını ise zamanla göreceksiniz.

Daha fazla beklemeyin…

Aşk sizi bekliyor…